moriahaifa@gmail.com
  הקהילה המסורתית בחיפה
קהילת מוריה
יום ש', ט’ באדר תשע”ח
    דף ראשי  |  בחודש הקרוב  |  לוח חודשי  |  מדרשת הכרמל  |  הלכה  |  פרשת השבוע  |  בר/בת מצוה  |  טכסי מעגל החיים  |  מחיי הקהילה  |  תיקון עולם  |  נר תמיד  |  צור קשר  |  רב הקהילה  
 
 
זמני תפילות

ערב שבת: קבלת שבת וערבית - 17:00; שבת: שחרית: 8:45, קידוש - 11:30.
 
 

תוכנית בר/בת מצווה מונחית ע"י רב הקהילה, במקביל להכנה שנעשית באופן פרטני לקריאה בתורה ובהפטרה. המוטו של התוכנית הינו: "דע מאין באת ולאן אתה הולך" וכהמשך מפורט לאמירה חז"לית זו גם האמירה של מי שהיה מפקד פלמ"ח ושר חינוך בישראל, יגאל אלון: "עם שאין לו עבר ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". תוכנית הבר/בת מצווה הינה לימוד המחבר בין העבר להווה לקראת העתיד. בגיל זה עוברים הנער והנערה מעולם הילדות אל עולם הבגרות התודעתית של עולמם היהודי רוחני. תוכנית זו כוללת שמונה מפגשים לימודיים חוויתיים של לימוד משמעות הבר/בת מצווה וחיבור בין עולם ההתבגרות לטקס זה. התוכנית פועלת שלוש פעמים בשנה. חשוב להירשם לפחות שישה עד עשרה חודשים לפני מועד בר/בת המצוה. להרשמה ניתן להתקשר למשרדי הקהילה. להמשך קריאה ולתוכנית הקורס לחצו כאן!
 
 
כללי הכשרת כלים לפסח
השנה (התשע"ה) יחול שביעי של פסח ביום שישי ולכן עלינו להניח "עירוב תבשילין". כדי ללמוד מהו "עירוב תבשילין" וכיצד לעשות זאת, לחצו כאן!
על המימונה.
...כי תבאו אל הארץ אשר אני נתן לכם וקצרתם את קצירה והבאתם את עמר ראשית קצירכם אל הכהן: והניף את העמר לפני ה' לרצנכם ממחרת השבת יניפנו הכהן: (ויקרא כג, י-יא). מדוע סופרים וכיצד? מהם מנהגי האבלות ועוד.
בעת החדשה נוצר פילוג בעם ישראל, יש המחוברים להלכה ויש המחוברים לאגדה. שני הצדדים יוצרים יהדות חסרה ורק חיבור בין השניים יוצרים את השלם. ניתן לראות את ההלכה והאגדה כצמד מקביל לזכור ושמור. ללא שמירת ההלכה האגדה ריקה וחסרת משמעות. אין לה המשכיות בטווח הרחוק. מצד שני ללא האגדה ההלכה חלולה, ריקה מתוכן. הזיכרון התרבותי העובר מדור לדור נשמר אך ורק על ידי שמור – על ידי מעשה אקטיבי יומיומי. זהו זיכרון המושרש בדור הצעיר מינקות באמצעות חמשת החושים.
יום העצמאות הינו מועד די חדש וכמו חנוכה עליו לעבור שינויים ולהתקבע אט אט בתודעה היהודית כחלק ממועדי ישראל. במהלך השנים התעוררו מחלוקות על מה ראוי ומה אינו ראוי לעשות בחג זה. לקרוא מעט על הלכות יום העצמאות לחצו כאן.
על מצוות ומנהגי החג ועוד לחצו כאן.
בין המצרים

י"ז בתמוז, הוא יום צום, שנקבע לזכר נפילתה של ירושלים וחורבן בית המקדש, ביום זה נפרצו חומותיה של ירושלים, על ידי חילות האויב שנכנסו לתוכה. י"ז בתמוז הוא היום שפותח את "שלושת השבועות" - תקופת האבל שמגיעה לשיאה ביום תשעה באב. לקרוא על מנהגי והלכות תקופה זו וכן על ימי הצום לחצו כאן.
חג החנוכה הינו חג בעל מספר רבדים. כבר בספר החשמונאים א' המתאר לנו את מהמלחמה מול העולם היווני, נכתב שמקורו בחג קדום שהיה באותו התאריך (חג האור סביב היום הקצר בשנה) וכן משום שבחג הסוכות היו הלוחמים בהרים חגגו לאחר שחרור בית המקדש וטיהורו, את החג במשך שמונה הימים כפי שחוגגים בסוכות יחד עם שמיני עצרת. חג החנוכה הינו גם חג בעל מרכיב חקלאי קדום של חגיגות סוף עונת המסיק והפקת השמן. ההלכה שנקבעה סביב החג הינה סביב נס ניצחון המכבים וכן סיפור נס פך השמן המופיע בגמרא במסכת שבת. ניתן לראות בחנוכה גם חג עצמאות שכן לעם ישראל שלושה ימי עצמאות – פסח, חנוכה וחג עצמאותנו האחרון בה' באייר. מכאן ובהשפעות מאוחרות נוצרו מנהגי החג. לקריאה על הלכות החג ומנהגיו לחצו כאן.
23:09 (04/04/09) קהילת מוריה
הזמנה למעמד חגיגי של ברכת החמה ברכת החמה מוזכרת לראשונה בברייתא במסכת ברכות דף נט, ב: תנו רבנן (=שנו רבותינו): הרואה חמה בתקופתה, לבנה בגבורתה, וכוכבים במסילותם ומזלות כסדרן - אומר 'ברוך עושה בראשית'. ואימת הוי (=ומתי קורה "חמה בתקופתה")? אמר אביי: כל כ"ח שנין והדר מחזור ונפלה תקופת ניסן בשבתאי באורתא דתלת נגהי ארבע (=כל 28 שנה, כאשר חוזר המחזור ונופלת תקופת ניסן במזלו של שבתאי בערב שבין יום שלישי לרביעי -- כלומר כאשר השמש חוזרת למקום בו הייתה ביום הרביעי של בריאת העולם).