moriahaifa@gmail.com
  הקהילה המסורתית בחיפה
קהילת מוריה
יום ש', ט’ באדר תשע”ח
    דף ראשי  |  בחודש הקרוב  |  לוח חודשי  |  מדרשת הכרמל  |  הלכה  |  פרשת השבוע  |  בר/בת מצוה  |  טכסי מעגל החיים  |  מחיי הקהילה  |  תיקון עולם  |  נר תמיד  |  צור קשר  |  רב הקהילה  
זמני תפילות

ערב שבת: קבלת שבת וערבית - 17:00; שבת: שחרית: 8:45, קידוש - 11:30.
 
 

תוכנית בר/בת מצווה מונחית ע"י רב הקהילה, במקביל להכנה שנעשית באופן פרטני לקריאה בתורה ובהפטרה. המוטו של התוכנית הינו: "דע מאין באת ולאן אתה הולך" וכהמשך מפורט לאמירה חז"לית זו גם האמירה של מי שהיה מפקד פלמ"ח ושר חינוך בישראל, יגאל אלון: "עם שאין לו עבר ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". תוכנית הבר/בת מצווה הינה לימוד המחבר בין העבר להווה לקראת העתיד. בגיל זה עוברים הנער והנערה מעולם הילדות אל עולם הבגרות התודעתית של עולמם היהודי רוחני. תוכנית זו כוללת שמונה מפגשים לימודיים חוויתיים של לימוד משמעות הבר/בת מצווה וחיבור בין עולם ההתבגרות לטקס זה. התוכנית פועלת שלוש פעמים בשנה. חשוב להירשם לפחות שישה עד עשרה חודשים לפני מועד בר/בת המצוה. להרשמה ניתן להתקשר למשרדי הקהילה. להמשך קריאה ולתוכנית הקורס לחצו כאן!
 
 
פרשיר
פרשת ויקהל פותחת בכינוס עם ישראל אתו עושה משה ובו הוא אומר להם את "הדברים אשר ציווה ה' לעשות אותם". בהמשך לפרשות הקודמות מובן מאליו הציווי לתרומת העם לבניית המשכן וההוראות הנלוות לכך, אך נשאלת השאלה מה הקשר לשני הפסוקים בהם מצווה העם על השבת – "ששת ימים תעשה מלאכה וביום השביעי יהיה לכם קודש, שבת שבתון לה', כל העושה בו מלאכה יומת. לא תבערו אש בכל מושבותיכם ביום השבת" (שמות, פרק לה, ב-ג).
"צדק צדק תרדוף". האם צדק ולהיות צודק הם הינו אך? האם צדק הינו טוב או רע? האם קיים צדק מוחלט? להמשך לחצו כאן.
פרשת השבוע, פרשת דברים, נקראת תמיד בשבת שלפני תשעה באב. הפרשה כוללת את תחילת נאומו של משה רבינו לפני מותו, ובו דברי התוכחה שלו לעם ישראל. לקריאת הדרשה כולה לחצו כאן.
"איך לקרוא פרק בתנ"ך? ענתה נחמה ליבוביץ בתשובה לשאלה שנשאלה לא פעם, בדיוק כמו בחורה שמקבלת מכתב מאהובה, והיא דנה בכל פסיק ובכל תג שבו – מדוע כתב את המילה 'שלום' כפי שכתב, מדוע הוסיף מילה זו, והחסיר את האחרת – כך יש לקרוא תנ"ך". (נחמה- סיפור חייה של נחמה ליבוביץ, חיותה דויטש, עמ' 15). כך יש לקרוא בכל שבוע ושבוע את פרשת השבוע, כך הייתה עושה נחמה ליבוביץ בעיוני הפרשה שלה. גם בפרשות השבוע בעיון מדוקדק בין המילים נמצא התייחסות לדיוק במילים וכן לאקטואליה לימינו. והפעם נמצא את הקשר בין הון לשלטון ובין חלוקת הנחלות אז והיום. להמשך קריאה לחצו כאן.
פרשת פינחס עוסקת במספר נושאים שלכאורה אין קשר ביניהם. שכר פנחס, המפקד לקראת הכניסה וחלוקת הנחלות, בנות צלופחד, עליית משה אל הר העברים, הסמכת יהושע. ולבסוף פרשת הקורבנות ביום-יום ובחגים. במבט שני רואים חוט המקשר בין כל הנושאים – הירושה. ירושה והמשכיות או במילה אחת מורשת. להמשך קריאה לחצו כאן.
מדוע הפך הביטוי "ותפתח האתון את פיה" לביטוי גנאי? האם להיות חמור זהו דבר חיובי או שלילי? ומה הקשר בין פרשתנו לרומן של ש"י עגנון, "תמול שלשום"? על כך בפרשה שלפנינו. להמשך לחצו כאן.
21:20 (25/06/09) קהילת מוריה
מחזור החיים והמוות - מתוך דברים שכתב רב הקהילה, והודפסו בידיעות אחרונות. לקריאה לחצו כאן
יש החיים על הכלל "אני רואה משמע הדבר הקיים". האם נכון הדבר? האם רק הנראה לעין הוא הקיים? מדוע שני אנשים הרואים את אותו האירוע מתארים ומפרשים אותו אחרת? פרשת השבוע מזמנת לנו דיון חשוב בנושא זה. הן תחילת הפרשה והן סופה עוסקים בראייה ולמעשה במשמעות ובהבדלים בין סוגי ראייה, החיצונית והפנימית וכן בפרשנות האדם את ראייתו. בתחילת פרשתנו עוסקים במרגלים ובסופה בפרשת ציצית. בשתי הפרשות השפה דומה. תפקיד העין מובלט והשורשים: ת.ו.ר וכן ר.א.ה. הינן מילות מנחות בשתיהן. להמשך לחצו כאן.
19:37 (16/06/09) קהילת מוריה
פרשת שלח לך - והפעם הדרשה מוקדשת לבני ובנות הקהילה היוצאים לשנת שירות ולצה"ל. לקריאת הדרשה לחצו כאן.
12:25 (18/06/09) קהילת מוריה
פרשת השבוע פותחת במילים "ויקח קרח". הפסוק השני נפתח במילים "ויקומו לפני משה", ושוב הפסוק הבא נפתח במילים "ויקהלו על משה". נשאלות השאלות: מה לקח קרח ומדוע היה צורך בריבוי בפעולות אלה? התשובות לשאלות אלה הן רבות.
16:42 (31/05/09) קהילת מוריה
השבת קוראים אנו בפרשת נשא את הברכה המוכרת לנו כל כך - ברכת הכוהנים. כאשר קוראים ובוחנים את הברכה נשאלות מספר שאלות. כאן ברצוני לשאול שתיים מתוכן ולענות עליהן. האחת הינה מדוע הינה בלשון יחיד? השנייה מה פירוש כל ברכה וברכה? להמשך לחצו כאן.
22:34 (16/05/09) קהילת מוריה
דרשת בר המצווה של יואב וולדמן המדברת על המתח שבין חדש וישן.
09:31 (08/05/09) קהילת מוריה
פרשת השבוע עוסקת בשני מושגי יסוד המתחברים לידי מעגל אחד. הפרשה עוסקת בשלמות ובקדושה והקשר למועדים הם המעגל המחבר לידי ביצוע שני מושגים אלה. מהי אותה השלימות? כיצד היא קשורה לקדושה? ואיך כל זאת קשור לחגים? ויתרה מכך מה הקשר של ציווים הדואגים ומעלים את עניין הרחמים והצדקה? להמשך קריאה לחצו כאן.
12:11 (01/05/09) קהילת מוריה
קיים הביטוי "אחרי מות קדושים אמור", שפירושו לומר דברים ראויים לזכר אדם שנפטר. ברצוני לצטט כאן מורה שהיה עבורי מורה לחיים. מורה שחינך אותי לפני שנים רבות בסוף בית הספר היסודי, ונהג לומר: " אני רוצה שתצאו מכאן עם ידע ותואר ב-B.A. ולאחר שתיקה קצרה היה ממשיך ואומר: "שתהיו בני אדם". גם פרשות השבוע שעוסקות בקדושה עוסקות בשאיפתנו להפוך לבני אדם. להיות בצלם אלוהים בו נבראנו.
06:55 (23/04/09) קהילת מוריה
הפרשות השבוע עוסקות בחיים לעומת מוות; טומאה לעומת קדושה; קדושת החיים מול טומאת המוות, ניגודיות זו מלווה את עם ישראל לאורך כל ההיסטוריה. כמה סמלי שדווקא השבת, שבת ראש חודש אייר, השבת שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה לבין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות עוסקים אנו בחיים, במוות ושוב בחיים; בעבר ובעתיד. מצורף קובץ ובו הדברים בידיעות אחרונות.
21:44 (18/04/09) קהילת מוריה
על הקשר בין תגובת אהרון למות בניו - וידם אהרון, לבין עמידת הדום בימי הזיכרון.
13:31 (17/04/09) קהילת מוריה
"וַיִּקְחוּ בְנֵי-אַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא אִישׁ מַחְתָּתוֹ, וַיִּתְּנוּ בָהֵן אֵשׁ, וַיָּשִׂימוּ עָלֶיהָ קְטֹרֶת; וַיַּקְרִיבוּ לִפְנֵי ה' אֵשׁ זָרָה אֲשֶׁר לֹא צִוָּה אֹתָם" (ויקרא י' א''). מותם של בני אהרון הוא אחד הנושאים התמוהים ביותר במקרא. מדוע מתו ומהי אותה אש זרה? על הקושי בפירושים הרבים, על המתערבים במחשבות הקב"ה ועל האיזון בין שמים וארץ ובין חול וקודש בפרשה זו לחצו כאן.
על סבתא ז"ל ובית תמחוי בתוניס והקשר לפרשת משפטים ולהשבעת חברי הכנסת שהיתה השבוע.
יעקב כאב השוכב על ערש דוי ומברך את בניו מראה לנו עד כמה הוא אוהב את בניו אך אינו עיוור ליחודיות של כל אחד ואחד, וכן כאחד שלחם על הבכורה כי הוא זה שהתאים להנהיג את המשפחה ולהובילה אל העתיד, כך הבכורה וההנהגה עתידים לעבור לבן המתאים ולאו דווקא לפי סדר הלידה. כדי לקבל את הבכורה ולהוביל צריך להוכיח יכולת וכאן מלמד אותנו יעקב מיהו מנהיג ומהי מנהיגות. להמשך קריאה לחצו כאן!
08:22 (06/12/09) קהילת מוריה
עומדים אנו לפני חנוכה ושורש המילה חנך משותף הן לחנוך דבר מה חדש וליעד אותו לתפקידו והן לחינוך, גם חינוך תפקידו להביא אדם ליעודו בעולם. על חינוך וגבולות ניתן ללמוד הן מפרשת השבוע והן מהדיאלוג הניגודי עם הפרשה הבאה, פרשת וישב.
כאשר יעקב מגיע לחרן מתואר כיצד הוא גולל את האבן מפי הבאר. מה פתאום יעקב מחליט לנקוט בצעד זה?! יעקב היה איש תם יושב אוהלים, שרבקה – אמו, עושה בשבילו הכול, היא זו שמניעה אותו לקבל את הברכות במקום עשו, היא זו שאומרת לו להביא כבשים, להתלבש כמו עשו וכו'. יעקב מייצג למעשה את הדמות הפסיבית. והנה, אותו יעקב, הבחור התמים יושב האוהלים, ניגש אל הבאר וגולל את האבן? מאיפה בכלל יעקב שואב את הכוח לנסות, זה הרי כ"כ לא אופייני לו?! להמשך לחצו כאן
"וַיֶּאֱהַב יִצְחָק אֶת עֵשָׂו כִּי צַיִד בְּפִיו וְרִבְקָה אֹהֶבֶת אֶת יַעֲקֹב:" (בראשית פרק כה, כח). העדפת כל אחד מההורים ובאופן גלוי בן אחר יוצרת קנאה ותחרות לא בריאה. יעקב המתחרה באחיו לכל אורך הדרך על הזכות להיות הראשון. האח שבמקום להזמין את אחיו לנוח ולאכול עימו מתנה זאת במכירת הבכורה. תחרות שמביאה לפירוד וכמיהה להרוג את האח המתחרה. מה מטרת התורה בספרה לנו על קנאה זו ותוצאותיה? מדוע ספר בראשית חוזר ומספר על קנאת אחים?
בתחילת פרשת השבוע, לאחר מות שרה ולפני שאברהם שולח את העבד להביא אשה לבנו נאמר לנו כי ה' ברך את אברהם בכל. מהו אותו כל? להמשך לחצו כאן.
פרשת השבוע וכן ההפטרה מתמקדים בנושא מרכזי והוא פתיחת הבית ופתיחת הלב הן אברהם והן האשה השונמית פותחים ביתם מכל הלב לאחר. יתרה מכך סיפור סדום ועמורה בא לאחר הביקור אצל אברהם כדי להראות את הניגוד. מעשה סדום אינו מעשה מיני אלא סגירת הבית, האטימות החברתית כלפי האחר. לא לשווא משווה ישעיהו בנבואתו את חוסר המוסריות של יהודה בתקופתו למעשה סדום ועמורה.
ללא צורך קיומי, ללא סיבה גלויה לעין, קם אברהם ומודיע לידידיו הרבים שהוא נוטש את חרן ואת מעמדו הרם בה, כדי לגור בארץ זרה לו. למה?
בשבועות האחרונים סקרה התקשורת את ישיבת ממשלת האיים המולדביים שהתקיימה מתחת למים. היתה זו קריאה לעזרה. האיים עומדים לשקוע במים המציפים את כדור הארץ עקב ההתחממות הגלובלאלית. האם באמת כפי שאנו אוהבים לומר "אחרינו המבול". לקריאת כל הדרשה לחצו כאן.
שני סיפורי בריאה שונים זה מזה נמצאים זה לצד זה בפרשת השבוע. פרשנויות רבות ניתנו לסתירה לכאורה. על חידוש פרשני שמדבר על מחוייבות לשוויוניות בין המינים אך לא לדמיון בין המינים בדרשה שלפניכם. לקריאה לחצו כאן.
08:10 (13/04/09) קהילת מוריה
בקצרה על אירועי ומנהגי הימים האחרונים של החג. מה קרה בשביעי של פסח? מה עושים בשביעי ובאחרון של פסח?
15:57 (03/04/09) קהילת מוריה
חודש ניסן הוא חודש לידתו של עם ישראל. ט"ו בחודש הוא יום הולדתנו וסדר פסח הינו חגיגת יום ההולדת. לא סתם אחד הצווים הראשונים לרך הנולד הינו "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר... (שמות פרק י"ג, פרשת בא). להמשך לחצו כאן
אנו עומדים בפתחו של יום חתימת הדין – היום צריכים אנו לתת תשובה לעצמנו על השאלה הבסיסית עליה דיברתי ביום הדין, בראש השנה, אייכה? איפה אתה אדם? אמר איש חכם בשם ויקטור פרנקל: "להיות אדם משמעו להיות בעל מצפון ואחריות." מצפון ואחריות שכן לשוב להוויתנו הינו לגלות אחריות. שימו לב שהאותיות הראשונות של המילה אחריות היא אחר. ואם שינוי קטנטן שבכתבי יד רבים רואים שחל בלבול ביניהם, האחר הוא האחד. אומרים אנו פעמיים ביום "שמע ישראל ה' אלוהיך ה' אחד" והדבר בא לידי ביטוי בין היתר ביחס לאחד, לאחר שנברא בצלם. "ה' הוא במובן מסוים האַחֵר בהא הידיעה, האַחֵר כאַחֵר, האַחֵר המוחלט – ובכל זאת ההסדר שלי אתו תלוי רק בי. לעומת זאת הזולת, אחי, האדם – הרבה פחות אַחֵר מאשר האַחֵר המוחלט – הוא במובן מסוים אַחֵר יותר מהאל", אומר עמנואל לוינס, הפילוסוף היהודי-צרפתי (1906 – 1995). לגלות אחריות היא קבלת האחר והעזרה לאחר שכן זהו הביטוי הגדול ביותר של האמונה בקב"ה. כולנו נבראנו בצלם אלוהים וצווינו "ואהבת לרעך כמוך כי אני ה' אלוהיך".להמשך קריאה לחצו כאן.
ראש השנה הינו יום הולדת האדם באשר הוא שכן לפי המסורת ראש השנה הוא יום בריאת האדם. ראש השנה הינו מצד אחד יום גיל ומצד שני יום של יראה, יראת יום הדין. זהו יום של "גילו ברעדה". השילוב הזה הינו שילוב של יום הולדת – כשאנו צעירים אנו בעיקר חוגגים את יום הולדתנו אך ככל שאנו מתבגרים לשמחת היום מתווסף חשבון הנפש והדין של מה מאחור ומה מלפנים. יום זה הוא יום בו נפגשים וסוגרים מעגל שתי שאלות שהן אחת – אייכה. הקב"ה שואל אותנו אייכה ואנו שואלים את הקב"ה אייכה. להמשך לחצו כאן